Роз'яснення щодо порядку повернення помилково сплаченого судового збору для фізичних та юридичних осіб
Згідно статті 7 Закону України «Про судовий збір», щодо повернення судового збору:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011р. №106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» встановлено, що перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету; органам, що контролюють справляння надходжень бюджету забезпечити відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків, зборів, платежів та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.
Одним із органів, що контролює справляння надходжень до бюджету визначено суди.
Тобто, подання на повернення коштів помилково зарахованого судового збору до органів Державної казначейської служби України повинно здійснюватися судами.
Відповідно до зазначеного суди повинні здійснювати контроль не тільки за надходженням коштів судового збору до державного бюджету, а також за їх поверненням платникам.
У зв’язку зі змінами, які були внесені наказом Міністерства фінансів України від 08.12.2021 року №647 до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, фізичній або юридичній особам потрібно звернутися до суду із заявою, а суд формує подання і направляє його до головного управління Казначейства.
До заяви, яка подається до суду, обов’язково треба вказувати: найменування та місцезнаходження банку, в якому відкрито рахунок отримувача коштів; IBAN, на який повертаються кошти в національній валюті; номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності). Разом із заявою про повернення коштів з бюджету платником подається до суду оригінал або копія документа на переказ, або паперова копія електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Подання подається судом в електронному вигляді через систему дистанційного обслуговування «Клієнт казначейства – Казначейство». Втім до 31.03.2022 року діє перехідний період, а тому можлива подача судом подання до головного управління Казначейства в паперовому вигляді, але вже за новою формою.